Makaleler » Akıllı Bina » Infrared çevirici ile kumanda karmaşasından kurtulun.

Infrared çevirici ile kumanda karmaşasından kurtulun.

Kumanda karmaşasına son!

Infrared (IR) çevirici ile televizyonunuzu veya klimanızı ve hatta tüm uzaktan kumandalı ev cihazlarınızı (tv, uydu, müzik sistemi) tek yerden kumanda ederek kumanda karmaşassından kurtulabilirsiniz. Hatta mevcut kumandanızın ilave fonksyonlarını da IR modülüne öğreterek tüm işlevleri telefonunuzdan veya tabletinizden gerçekleştirebilirsiniz.

Ev aletlerinin çoğu artık kumanda ile çalışıyor ve bunlar kızılötesi (infrared) iletişim kuruyorlar yani elinizdeki kumandanın alet üzerindeki alıcı bölgeyi görmesi gerekiyor. Oysa ir çevirici kullanılarak akıllı ev sistemine dahil edilen kumandalar artık cihazı görmesine gerek kalmadan kullanılabiliyor.

Uydu alıcınızı, müzik sisteminizi veya ev sinema sisteminizi kapalı dolapların içine bile konumladırabilirsiniz. Diğer odadaki klimaya cihazı görmeden de komut verebilirsiniz. Veya akıllı ev sistemleri ile uyumlu olmayan cihazları bu şekilde akıllı ev ekosistemine dahil ederek senaryolar ile uyumlu çalışmasını sağlayabilirsiniz.

En iyi ihtimalle salonunuzda 3-4 tane ayrı kumanda var, çoğu zamanda kumanda kaybolması sık yaşanan bir olaydır, bazen bir koltuk arasından bazen de evcil hayvanınızın dişlerini kaşımak için kullandığına şahit olabilirsiniz. Oysa telefonunuz veya tabletiniz daha ideal kullanım sağlayabilir.

Kumanda pillerinin bitip bitmediğini kontrol etmek zorunda da kalmazsınız.

Tek modül kullanarak kumanda karmaşasından kurtulabilirisniz ve bunun yanında cihazı akıllı ev sistemine entegre ederek kullanabilirsiniz. 

Örnek vermek gerekirse, "Evden Ayrılma" senaryosuna dahil ederek, evden çıkarken tüm cihazların kapanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde siz evde olmadığınız zamanlarda televizyonunuzun rasgele zamanarda belirlenen kanalları açarak evde insan varmış gibi davranmasını sağlayabilirsiniz.

https://irdb.globalcache.com/Home/Database linki takip ederek uyumlu tüm cihazların listesini ve bu cihazlarda vermek istediğiniz komutun karşılığını görebilirsiniz. Böylece cihazın ile orjinal kumandası ile yapabildiğiniz tüm işlevleri telefonunuz veya tabletiniz ile yapabilirsiniz.

Ya da tersine mühendislik sayesinde televizyonunuzun uzaktan kumandası üzerindeki 4 adet renkli tuşlara akıllı evinizin senaryolarını tanımlayarak akıllı ev sisteminize televizyon kumandanız ile de hükmedebilirsiniz.

Örneğin televizyon kumandanız ile "Sinema" senaryosunu çalıştırarak aydınlatmaların ayarını veya projeksiyon perdesinin açılmasını sağlayabilirsiniz veya kapı önü kameranızın görüntüsünü almak için kullanabilirsiniz. Ya da çocuk odasındaki sıcaklığı değiştiebilirsiniz.

Kumanda karmaşısından kurtulurken kablo karmaşasından da kurtulabilirsiniz. IR çevici sayesinde artık cihazlarınız kapalı dolapların içerisinde durabilir ve karmaşık kablolar dekorasyonunuzun bir parçası olmaktan çıkar veya minik yaramazların oyun alanlarında kablo veya priz görmezsiniz. Daha konforlu ve güvenli yaşam alanları tasarlayabilirsiniz.

Ürün detayları ve fiyat bilgisi için tıklayın

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır